2010-03-28

Skaitmeninės technikos parduotuvės Lietuvoje

Visi žinome, kas krizės metu vyksta Lietuvoje su technikos parduotuvėmis - vienos užsidarinėja, o kitos jas keičia. Todėl nusprendžiau, kad būtų aiškiau, apibūdinti dabartinius įvykius. Tam, kad būtų paprasčiau suvokti, apie ką rašau, viso straipsnio eigoje naudosiu šią schemą:



Manau, kad viską reikėtų pradėti nuo "Flopo informacinių sistemų" (FIS) ir "Fortako". Iki 2008-tųjų tai buvo vieni populiariausių skaitmeninės technikos prekybos centrų Lietuvoje. "FIS" nusipirko "Fortaką" ir nusprendė pasivadinti bendru vardu - "BeON". Deja, tai nebuvo geriausias žingsnis, nes visai netrukus dėl skolų buvo areštuotas bendrovės turtas. "BeON" veiklą perėmė darbuotojai, įkūrę UAB "Gerakaina LT" (tekstas iš gerakaina.lt forumo, neredaguota):
UAB"Gerakaina Lt" nupirko is UAB "FIS" gerakaina.lt portala su teise vykdyti toliau panasaus pobudzio veikla. Gerakaina LT buvo sukurta FIS darbuotju pagrindu, kurie pamate prie ko vedama situacija ir tiesiog pasiule FIS vadovams perimti is ju keleta parduotuviu (iskaitant ir internetine) su salyga, kad visi pirkejai kurie sumokejo FIS-ui bet negavo savo prekiu- gales tai padaryti per Gerakaina Lt.
Nors kurį laiką atrodė, kad prekybos tinklas atsigauna, tačiau dabar viskas vėl eina į blogąją pusę. Atkurtos parduotuvės užsidarinėja ir nemanau, jog tai reiškia ką nors gero. Vienintelis likęs salonas - Vilniuje, Pylimo gatvėje. Užsidarė net kartais nemažai žmonių sulaukdavęs Vilniaus "Akropolio" salonas. Nors "BeON" prekybos tinklo beveik nebeliko, tačiau vis dar prekiaujama puslapyje gerakaina.lt .

Iš "Gerakaina Lt" bendrovės taip pat nesenai išėjo nuo pat įkūrimo dirbęs darbuotojas Arsenij. Apie tai jis oficialiai paskelbė gerakaina.lt forume. Tačiau iš IT biznio, kaip ir pats rašė, niekur nesitraukia. Jau senokai veikia jo atidarytas prekybos tinklas "Skytech", kurio parduotuvės yra keturiuose miestuose ir taipogi prekiaujama internetu. Kol kas nesenai atsidaręs prekybos tinklas laikosi geriau nei "Gerakaina Lt" projektai.

Kaip minėjau anksčiau, "BeON" atsirado susijungus "FIS" ir "Fortakui". 2009-tųjų pabaigoje bendrovė "Novanet"  atkūrė vieną geriausių buvusį prekybos tinklą "Fortakas". Jau senokai prekiaujama internetu ir keturiuose Lietuvos miestuose esnačiuose salonuose.
Tuo tarpu kažkada skaitmeninės technikos gigantu pramintas "BMS" neskuba taip atidarinėti naujų salonų, kaip atsikūręs "Fortakas" ar naujai įsikūręs tinklas "Skytech". "BMS Megapoliui" taip pat nelabai pasisekė krizės metu - 2009-tųjų liepos 31-ąją jie uždarė visas parduotuves. Tačiau uždarytos parduotuvės ilgai nestovėjo tuščios - prekyba greitai buvo atstatyta, bet, deja, tik Vilniuje ir Kaune, ir tai tik trijuose salonuose. O kažkada jų buvo vienuolika...

Dabar truputį pažiūrėkime, kas vyksta su internetinėmis parduotuvėmis. 2007 metais atvėręs Pigu.lt dar ir dabar yra populiariausias internetinis prekybos centras. Tačiau tam, kad nebūtų nuostolių, paskutiniu metu vis labiau apribojama prekyba - mažiausia suma, už kurią galima nusipirkti prekių yra 69 litai, o atvežimas iki namo durų kainuoja 10 litų. Tačiau tokiu atveju Jums teks pačiam nulipti ir pasiimti prekes, jei nenorėsite mokėti papildomų 40 litų - teik kainuoja užnešimo paslauga. Be to, pigu.lt prekybos centre, pagal "Computer Bild Lietuva" tyrimus, prekės yra brangesnės nei kitur.

Atsinaujinusi internetinė parduotuvė Imk.lt dabar siūlo nemokamą atvežimą be jokių papildomų mokesčių. Anksčiau šią parduotuvę valdė prekybos tinklas "ICG", tačiau šiam bankrutavus, prekyba buvo perleista kitai įmonei. Ši įmonė ne tik perėmė Imk.lt valdymą, tačiau ir atnaujino puslapio dizainą (valdant "ICG", firmos logotipas - ranka - buvo nukreiptas į viršų, o meniu buvo visiškai kitoks).

Tačiau kai nauja įmonė pradėjo valdyti internetinę parduotuvę Imk.lt, senieji darbuotojai paliko jos veiklą ir įkūrė alternatyvą - parduotuvę "Toptechnika". Parduotuvė neturi salonų ir prekiauja tik internetu, be to matosi, jog buvo sutaupyta ir ant svetainės kūimo - tam naudojamas ne išskirtinis dizainas, o "Joomla" turinio valdymo sistemos nemokama tema.

Aišku, kad tai, ką aprašiau, nėra visos Lietuvoje veikiančios internetinės parduotuvės. Pasirinkau būtent šias, kadangi jų istorija kažkuo išsiskiria iš kitų, be to, jos Lietuvoje yra (arba buvo) pačios populiariausios. 

Informacija, panaudota straipsnyje, surinkta iš nemokamų šaltinių.

2010-03-21

Foto-reportažas - ekskursija po Vilnių

Nebuvau planavęs kurti jokio foto-reportažo, tačiau šeštadienį, vykdamas fotografuoti parabolių matematikos projektui, truputį pafotografavau ir pačio Vilniaus vaizdų, ir noriu maloniai pasidalinti nuotraukomis kartu su tinklaraščio skaitytojais. 

Šįkart foto-reportažas truputį kitoks - pateikiu ne tik nuotraukas, bet ir trumpą pavaizduotų objektų istoriją. Taip pat pirmą kartą foto-reportaže pristatysiu panoraminę nuotrauką, bet apie viską iš eilės.

Pradžioje nufotografavau du tiltus - žaliąjį ir Mindaugo. Žaliasis tiltas pastatytas 1952 metais, tačiau šioje vietoje tiltai buvo pažymėti jau 1386 m. Prieš naujojo tilto pastatymą buvęs tiltas 1944 m. buvo susprogdintas. Tiltas įgavo savo pavadinimą 1739 metais; ta pati spalva buvo pasirinkta ir naujajam tiltui. Tilto ilgis siekia virš 100 metrų, plotis - apie 24 metrus. aukštis - 15 metrų.
Žaliasis tiltas

Mindaugo tiltas visai naujas - pastatytas 2003 metais karaliaus Mindaugo karūnavimo 750 metų proga. Jo ilgis - virš 100 metrų, plotis - apie 20 metrų.
Karaliaus Mindaugo tiltas
Taip pat, nors ir nebuvau toje Neries pusėje, nufotografavau ir žymųjį "Vilniaus vamzdį". Prašau pasigėrėti šiuo meno stebuklu.
"Vilniaus vamzdis"

Toliau po tiltų sekė kelionė į Gedimino kalną. Aišku, į kalno viršų keliavau ne pėsčiomis, o keltuvu, kad sutaupyti laiko. Dabartinės kainos užvažiuoti į viršų - 3 Lt suaugusiems, 2 Lt moksleiviams.
Keltuvu į Gedimino kalną
Viršuje įamžinau žymųjį Vilniaus simbolį - Gedimino bokštą, vienintelę išlikusią aukštutinės pilies dalį. Bokštas stovi 48 metrų aukštyje, taigi keltuvu kilti reikėjo apie pusę šimto metro.
Gedimino pilies bokštas

2010-03-13

Naujienų blyksnis #1

Tinklaraštis pastebimai tobulėja tiek išvaizda, tiek straipsniais jau nebe savaitėmis, o dienomis, ir ištikimi lankytojai, kurie čia užsuka dažnokai, tai turėtų pastebėti. Tačiau tobulėjimas atima laiko, todėl straipsnių kiekis sumažėjo. Trumpiau - pagerėjo kokybė, bet sumažėjo kiekybė. Tam, kad neprarasti lankytojų ir būtų įdomiau čia lankytis, ir tam, kad tinklaraštis nestovėtų tuščias, artimiausiomis savaitėmis bus keletas ryškių pasikeitimų.

Iki šiol tinklaraštyje buvo rašomi atskiri straipsniai, fotoreportažai ir pranešimai. Artimiausiu metu visi iki šiol parašyti pranešimai bus pažymėti žymomis, o vėliau priskirti įvairioms kategorijoms. Taip bus paprasčiau rasti norimus straipsnius ir skaityti tik dominančius dalykus. Toks sprendimas yra naudojamas daugelyje populiarių tinklaraščių, o imtis straipsnio žymėjimo ir skirstymo į kategorijas nusprendžiau po to, kai pastebėjau, jog nemažai žmonių dažnai varto tinklaraščio archyvą, todėl kategorijomis ieškoti straipsnių taptų paprasčiau. Kiekvienai kategorijai tikriausiai bus skirtas atskiras rss srautas, todėl bus galima sekti tik tos temos, kuri Jums patiks, straipsnius.

Kaip jau minėjau, straipsnių šiame tinklaraštyje sumažėjo, bet ne tik dėl laiko trūkumo, bet ir dėl idėjų trūkumo. Todėl nusprendžiau, kad tinklaraštyje ne tik bus talpinami ilgi straipsniai, tokie, kurie buvo rašomi paskutiniuoju metu, bet ir įdomūs trumpi pranešimai, video ar naujienos, kartais įdomūs "how to" stiliaus pranešimai (vienas iš tokių bus parašytas jau artimiausiomis dienomis). Galbūt straipsniai nebus rašomi kasdien, ir nepažadu, kad jų bus po 3-4 į savaitę, bet pasistengsiu, kad jų būtų daugiau nei dabar.

Štai tiek norėjau išdėstyti pirmajame naujienų blyksnyje (taip nuo šiol vadinsiu naujienų apie tinklaraštį pranešimus). Laukite naujienų...

2010-03-11

20 laisvės metų

Nuotaukoje - Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo aktas, pasirašytas 1990 m. kovo 11-tąją

Šiandien sukanka 20 metų, kai Lietuva atgavo nepriklausomybę. Ta proga noriu pasveikinti visus šio tinklaraščio skaitytojus su švente ir palinkėti, kad Lietuvoje visiems gyventi būtų geriau.

O dabar - apie žadėtąsias dovanas. Visi tinklaraščio skaitytojai gali atsisiųsti skaitmeninę knygos "Vilniaus Gatvės" versiją. Ši knyga sudaryta iš nemokamai internete platinamos informacijos ir aprašo 13 Vilniaus gatvių. Knyga turi apie 40 puslapių ir nemažai nuotraukų. "Vilniaus gatvių" skaitmeninę versiją galite atsisiųsti puslapyje gatves.bernex.lt. Knygą Jums dovanoja "Bernex Blog", todėl ją gauti kol kas gali tik šio tinklaraščio skaitytojai, išarchyvavimo metu įvesdami šį kodą:
B15UI98P4TRY565UI3GNU314TWT4EV
  
Po poros savaičių kodo įvesti knygos atsisiuntimui nebereikės. Daugelis knygoje esančio teksto yra nukopijuotas iš šaltinių, kurie nurodyti knygos pabaigoje ir knygos puslapyje, todėl nesivadinu knygos autoriumi, o tik sudarytoju. Po poros mėnesiu tikiuosi knygą perrašyti taip, kad tekstas nebūtų grynas copy-paste iš kitų svetainių. Ateityje taip pat tikiuosi sukurti daugiau knygų, todėl laukite tolesnių naujienų...