2013-04-21

„Spotify“ - legalus langas į muzikos pasaulį

Jau kelios dienos kai naudojuosi nauja, neseniai Lietuvoje veikti pradėjusia muzikos platforma „Spotify“. Pripažinsiu, ja labai nesidomėjau, kol ji oficialiai nebuvo pasiekiama mūsų šalyje. Tačiau vos kelios dienos privertė mane žiauriai pamėgti „Spotify“. Jei dar nesinaudojate šia platforma, šiame įraše pabandysiu atskleisti, kodėl ji tapo kasdien naudojama programa, ir kodėl išbandę ją pamilsite ir jūs.

Viso pasaulio muzika - legaliai ir nemokamai

Kiek dainų turite savo kompiuteryje ar telefone? Kelis šimtus? Kelis tūkstančius? Na, galima lažintis, jog tikrai ne virš 20 milijonų..! Tokiu kiekiu muzikos garsėja „Spotify“. Visos jos pasiekiamos vos keliais paspaudimais, suskirstytos pagal atlikėjus bei albumus. Čia galima rasti beveik visų atlikėjų diskografijas - visus, net ir pačius naujausius, šiemet išleistus albumus bei singlus.

O jei dar paklausčiau, kaip tie keli tūkstančiai dainų atsidūrė jūsų kompiuteryje? Akivaizdu, jog piratavimas yra vienas dažniausių pasirinkimų, nes ne kiekvienas turi galimybių mokėti po dolerį už kiekvieną dainą „iTunes“ ar panašiose muzikos parduotuvėse. Dešimt dainų - 26 litai. Turbūt pritarsite, jog kaina - vienas iš faktorių, skatinančių piratavimą, o ne legalų muzikos įsigijimą.

Pagrindinis „Spotify“ bruožas tas, jog visos dainos pasiekiamos legaliai! Daugiau nebepažeidinėsite įstatymų, o savo mėgstamų atlikėjų dainų klausysitės nemokamai, beveik be apribojimų (apie juos - kiek vėliau).



Atgal prie radijo... tik kitokio

Gal ir jums kartais nesinori atrinkinėti dainų, kurių norite klausytis. Tam sugaištama laiko, o kartais ir patys galime nežinoti, ko tiksliai norime. „Spotify“ puikiai tinka ir tokiems atvejams. 

Radijo režime galite pasirinkti vieną iš 28 populiarių muzikos žanrų. Taip galėsite klausyti atsitiktine tvarka atrinktų to žanro dainų, nepatikusias tiesiog paprastai perjungti. Optimalu, kai norite greitai pasileisti muzikinį foną ką nors darydami, o taip pat atrasti naujų grupių bei gerų dainų.


Tikrai? Nemokamai?

Taip! Vos užsiregistravę, turėsite galimybę 6 mėnesius klausytis muzikos nemokamai, be laiko apribojimų. Tiesa, kas kelias dainas išgirsite trumpą, gal 15 sekundžių reklamą. Teigiama, jog pasibaigus pusmečio periodui galėsite išklausyti po 10 valandų muzikos per mėnesį. Taip, tai nedaug. Tačiau yra galimybė atsikratyti šio laiko ribojimo bei reklamų, o taip pat pagerinti garso kokybę ar net sinchronizuoti muziką su kitais įrenginiais, pavyzdžiui, mobiliuoju telefonu.

Yra siūlomi du mokami, tačiau tikrai nebrangiai kainuojantys planai:
  • Unlimited - 3,49 eurai (~12 litų) per mėnesį - leidžia klausytis muzikos neribojamai, taip pat neberodomos ir nebegrojamos reklamos. Galite didžiuotis galimybe klausytis muzikos iš 20 milijonų dainų fonotekos visiškai legaliai ir kiek norite.
  • Premium - 6,99 eurai (~24 litai) per mėnesį - leidžia ne tik klausytis muzikos neribotai ir be reklamų, bet ir suteikia galimybę sinchronizuoti dainas su visais prietaisais - mobiliuoju telefonu, planšetiniu kompiuteriu ir panašiai. Taip pat galite išsisaugoti dainas ir klausytis jų net be interneto prieigos. 
Internetinėse muzikos parduotuvėse (kaip „iTunes“) už dainą mokant po dolerį, 10 dainų albumas kainuotų 26 litus. „Spotify“ leidžia už dvigubai mažesnę sumą mėgautis milžiniška viso pasaulio dainų biblioteka. Todėl pasakymas „per brangu“ čia būtų visiškai nelogiškas.

Premium versiją, prieš užsisakydami, galite išbandyti 30 dienų nemokamai ir pajusti visas „Spotify“ galimybes.


Papildomos savybės

„Spotify“ nėra tik „plikas“ muzikos grotuvas. Įskiepių pagalba galite pritaikyti jį savo poreikiams. Pavyzdžiui, norint įsigilinti, apie ką dainuojama, galima įsidiegti „TuneWiki“ įskiepį ir dainos metu matyti ne tik žodžius, bet ir šiuo metu išdainuojamą jų eilutę. Deja, kai kurios muzikos įrašų platinimo kompanijos nusprendė neleisti viešinti dainos žodžių. Kam nauda iš to, sunku pasakyti.



Jei Last.fm tinkle dalinatės muzika, kurios klausotės, tereikės įsidiegti įskiepį ir toliau galėsite dalintis savo mėgiamais kūriniais. Įskiepių tikrai nemažai, tereikia pasirinkti tai, ko norite.

Vienas dalykas, kurio pasigedau - tai kiek didesnis muzikos žanrų pasirinkimas. Paieškojęs radau kiek užslėptą galimybę ieškoti pagal žanrus. Į paieškos laukelį programos viršuje įveskite:
genre:"ŽANRO PAVADINIMAS"
Žanrų sąrašą galite rasti čia. Deja, kaip pastebėjau, ne visi iš jų veikia paieškoje.

Ar verta naudotis?

Šiemet Lietuvai geri metai - atsirado tai, ką seniai naudojo visas pasaulis. „Streetview“, „Google Navigation“, dabar - „Spotify“.

Kaip ir minėjau, ši muzikos platforma mane pakerėjo. Savo savybėmis, savo fonotekos dydžiu. Tai, ko seniai reikėjo, jau čia. Nemokamai ir legaliai. Jei šiuo metu vis dar klausotės tų pačių, nelegaliai atsisiųstų dainų, o „Spotify“ vis dar neišbandėte, darote klaidą. Dabar pat pasinerkite į pasaulinę muzikos jūrą!

Atsisiųsti „Spotify“ galite iš oficialaus puslapio. Registracija trumpa, galima užsiregistruoti ir Facebook pagalba. „Spotify“ veikia visose pagrindinėse operacinėse sistemose.

2013-04-02

„Busai“ prieš „Maršrutai.lt“ („Android“ programėlių apžvalga)

Jau senokai iš „Google Play“ parduotuvės daugybė viešuoju transportu važinėjančių žmonių atsisiuntė programėlę „Busai“. Ją įsidiegė dešimtys tūkstančių vilniečių ir kauniečių bei virš kelių tūkstančių klaipėdiečių. Praėjusių metų pabaigoje į kovą dėl žmonių informavimo viešojo transporto grafikais stojo ir žymusis  portalas „Maršrutai.lt“. 

Tačiau kurią programėlę pasirinkti viešojo transporto naudotojams? Apžvelkime ir įvertinkime.

Išvaizda

Vienas svarbiausių reikalavimų tokio tipo programėlei - patogumas bei paprastumas. Einant link stotelės turi būti patogu greitai pasižiūrėti toje stotelėje važiuojančio transporto laiką.

Išdėstymo atžvilgiu abi programėlės gana panašios. Įsijungę patenkate į pagrindinį meniu, kuriame yra pagrindiniai punktai - tvarkaraščiai, konkrečių stotelių informacija, žymės ir pan. „Busai“ programėlėje pagrindinis meniu atrodo gražesnis - meniu punktai aiškiau atskiriami, ir, svarbiausia, didesni. „Maršrutai.lt“ meniu punktai nedideli, minimalistiški (ne, tai nėra blogai). Tiesiog manau, jog ateityje tuščią vietą programos kūrėjai galėtų išnaudoti geriau.
„Maršrutai.lt“ ir „Busai Vilnius“ palyginimas

Tvarkaraščių gausa

Viešojo transporto maršrutų programėlės pagrindinė paskirtis, žinoma - pateikti tvarkaraščius. Pasirinkimo galimybėmis stipriai laimi „Maršrutai.lt“. Testuojamoje (1.1.0) versijoje pateikiami Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Jonavos, Druskininkų, Elektrėnų, taip pat rajoninių autobusų, mikroautobusų, traukinių ir net keltų tvarkaraščiai. 
Tuo tarpu „Busai“ pateikia tik trijų didžiųjų miestų - Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos autobusų bei troleibusų tvarkaraščius, ir tai atskirose programėlėse. Žinoma, jei viešuoju transportu naudojatės tik viename iš šių didmiesčių, kam gali būti reikalingi kitų miestų grafikai? Tačiau tai, jog „Maršrutai.lt“ programėlė pateikia visos Lietuvos tvarkaraščius, nepatogumų juk nesukelia, o papildomos vietos telefone irgi neeikvoja. Didelis pliusas „Maršrutai.lt“.
Tvarkaraščių gausa „Maršrutai.lt“ programėlėje ir skirtingos „Busai“ versijos


Programėlė „Busai“ nenaudoja interneto ryšio. Tvarkaraščių pasikeitimus atsisiunčia kartu su atnaujinimais iš „Google Play“. Maršrutai.lt gali veikti ir su interneto prieiga, ir be jos. Greičiausio maršruto paieška veikia tik su aktyviu interneto ryšiu. Esant norui, programėlė maršrutus gali atsisiųsti į telefoną, jų atnaujinimų tuomet ieškoma kai prisijungiama prie interneto, o ne su programėlės atnaujinimais.

Tvarkaraščių pateikimas

Abiejose programėlėse skiltyje „Tvarkaraščiai“ tarp troleibusų, autobusų ir kitų transporto priemonių galite pasirinkti per ekraną slinkdami į šonus. Toliau leidžiama pasirinkti norimą kryptį ir atsiveria visas maršruto grafikas. „Maršrutai.lt“ jis labiau sugrūstas, su mažesniais tarpais tarp eilučių, tačiau skaičiai geriau atskirti bei išskirti, parodoma daugiau laikų. Gera „Busai“ tvarkaraščių savybė - atskiroje eilutėje išrašomi artimiausi konkretaus autobuso ar troleibuso maršrutai pasirinktoje stotelėje. „Maršrutai.lt“ artimiausi išvykimai pažymimi grafike mėlynu įrėminimu, tačiau tai galėtų būti daroma truputį ryškiau.

Švieslentės režime (kai pasirenkama konkreti stotelė ir matomi artimiausi viso transporto išvykimo iš jos laikai) „Maršrutai.lt“ stipriai laimi. Interneto prieigos dėka parodoma, kiek vėluoja ar skuba transportas realiu laiku. Taip pat galima matyti, po kiek laiko konkretaus reiso autobusas ar troleibusas bus kitose stotelėse. Tai labai palengvina laiko planavimą.

„Maršrutai.lt“ ir „Busai“ tvarkaraščio atvaizdavimo palyginimas

Kitos funkcijos

Greičiausio maršruto paieška - funkcija, pasiekiama tik „Maršrutai.lt“ programėlės naudotojams. Interneto pagalba, pasirinkus pradžios ir pabaigos taškus bei išvykimo/atvykimo laiką nustatomas greičiausi ir geriausi įmanomi maršrutai. Pateikiamas tikslus kelionės planas - kada atvažiuoja reikiamas autobusas, kiek minučių teks eiti į kitą stotelę ir kada išvyks autobusas, į kurį teks persėsti. Taip pat galima kelionės tikslą pamatyti žemėlapyje, kuriame dar rodomos ir viešojo transporto priemonės gatvėse realiu laiku.
Greičiausių maršrutų paieška ir realaus laiko žemėlapis

Artimiausios stotelės paieška - dar viena teigiama savybė, dėl kurios „Maršrutai.lt“ veržiasi į priekį. Jei norite sužinoti šalia esančios stotelės grafikus, nereikia įvedinėti pavadinimo. Programėlė pagal koordinates suranda artimiausias stoteles ir tereikia iš pateikto rezultato sąrašo išsirinkti norimąją.

Ir „Busai“, ir „Maršrutai.lt“ turi žymių (arba „mėgstamiausių“) funkciją, leidžiančią pasižymėti stoteles (parodo visą transportą, netrukus išvykstantį iš konkrečios stotelės), maršrutų stoteles (konkrečiai pasirinktos viešojo transporto priemonės su nurodyta kryptimi buvimas tam tikroje pasirinktinoje stotelėje), trasas (atveria visą iš anksto pasirinkto maršruto ir krypties pravažiuojamų stotelių sąrašą). „Maršrutai.lt“ dar suteikia galimybę išsisaugoti „greičiausius maršrutus“, o taip pat rodo konkrečių išsaugotų maršrutų išvykimą tiesiog sąraše (nereikia nieko pasirinkti - sutaupomas laikas).
 Žymės „Maršrutai.lt“ bei mėgstamiausieji „Busai“ programėlėse

Taigi... ką pasirinkti?

Akivaizdu, jog „Maršrutai.lt“ pristatyta programėlė savo siūlomų funkcijų gausa stipriai lenkia artimiausią konkurentą. „Busai“ nėra bloga ir tikrai neturėtų būti nuvertinta. Ji taip pat puikiai pateikia išvykimo grafikus ir per ilgesnį gyvavimo laikotarpį yra pamėgta. Tiesiog dabar ji ne tokia funkcionali kaip „Maršrutai.lt“. Ar kūrėjais ruošiasi vytis ir diegti naujas funkcijas, kaip buvo žadėta jų Google+ puslapyje prieš trejetą mėnesių, nežinia.

„Google Play“ parduotuvės nuorodos:

2013-04-01

Balandžio pirmoji! (tradicinių įmonių/projektų pokštų internete suvestinė 2013-aisiais)

Su melagių diena! Kasmet jau tapo tradicija, jog „Google“ visą balandžio pirmąją talpina specialius pokštus, specialiai tam net perdarydami esančius projektus, sukurdami specialius vaizdo įrašus ar visa kita, ką tik leidžia „Google“ darbuotojų fantazija. Šie metai - ne išimtis. Todėl „Bernex Tinklaraštis“ trumpai aprašys visus juos, kad nepraleistumėte. Visgi į jų kūrimą įdėta tiek darbo :)

Kadangi prie balandžio 1-osios pokštų kūrimo prisideda daugybė kitų įmonių, žemiau aprašomi ir kai kurie jų „pristatyti produktai“.


„YouTube“ užsidaro, skelbia geriausio vaizdo įrašo rinkimus

„YouTube“ įdėjo specialų vaizdo įrašą, kuriame skelbiama, jog puslapis - tai tik didžiuliai, 8 metus trukę geriausio vaizdo įrašo rinkimai, o kadangi „dalyvių“ jau daugybė, galimybė įkelti savo „konkursinį video“ netrukus bus nutraukta, o didžiulė komisija kartu su lankytojų pagalba išrinks patį geriausią video. Tiesa, rinkimai vyks tiesioginių transliacijų metu. Viena jų - reklamuojama, paruoštas transliacijos puslapis ir net skaičiuojamas likęs laikas. Ji numatyta 19 valandą Lietuvos laiku. Kas iš tiesų bus transliuojama tuo metu kol kas išlieka paslaptimi.

„Google“ lobių žemėlapiai

„Google Maps“ komanda skelbia esą suradę piratui William Kidd priklausiusius, 315-os metų senumo žemėlapius, kuriuos tuojau pat nusprendė sudėti į savo žemėlapius. Visą tai pasiekti galite apsilankę maps.google.com/treasure. Taip pat veikia ir senovinė „Streetview“ paslauga! „Google“ praneša, jog žemėlapius deda tam, kad visa didžiulė interneto bendruomenė kartu ieškotų jame pažymėto lobio, o daugiau apie tai praneš savo Google+ puslapyje.



„Google Nose“ - kvapų paieška

Ar kada nors teko pasakoti kitiems kokį kvapą kažkas skleidžia? O gal pagalvojote, kaip šaunu būtų atpažinti, pavyzdžiui, pamatytą nežinomą gėlių rūšį vos pagal jų skleidžiamą kvapą? „Google“ „pristato“ naują paieškos funkciją - „Google Nose“, leidžiančią ieškoti pagal kvapus! Tikrai šaunu būtų, jei tokią sistemą kas nors iš tikro sukurtų :)


„Gmail Blue“ - revoliucija elektroniniame pašte

„Google“ nusprendė, jog reikia atnaujinti pasenusį elektroninio pašto naudojimo būdą, pagerinti aplinką. Todėl pristato „Gmail Blue“ - tikrą revoliuciją elektroninio pašto naudojime. Bent jau taip teigiama.


„Google Fiber“ stulpai

Galbūt girdėjote apie „Google“ vykdomą iniciatyvą „Fiber“ kuria siekiama suteikti greito interneto prieigą JAV gyventojams. Šįkart „Google“ plečia savo projektą ir pristato „Fiber“ stulpus. Tereikia prijungti savo prietaisą laidu ir galite naudotis ypač greita interneto prieiga! Tai taip paprasta!




Ne „Google“ pokštai:

„Twitter“ pristato „Twttr“ - daugiau jokių balsių!

Balandžio pirmąją „Twitter“ pristato apie projekto skilimą. Nuo šiol atsiranda „Twttr“ - socialinio tinklo versija be balsių! Tiesa, ji bus nemokama, o senoji „Twitter“ versija apmokestinama. Už papildomą mokestį taip galite įsigyti 141-ąjį simbolį. O jo tikrai dažnai pritrūksta! Tikrai puikus verslo planas, ar ne? :)

„Nokia“ pristato išmaniąją mikrobangų krosnelę

Pagaliau „Nokia“ atrado savo nišą išmaniųjų prietaisų pasaulyje. „Nokia“ pristato išmaniąją mikrobangų krosnelę! Tai tikrai sukels revoliuciją virtuvėje!